تاریخ : پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ Thursday, 18 July , 2024
9

توصیه‌هایی برای یک چهارشنبه‌سوری ایمن

  • کد خبر : 1080
  • ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
توصیه‌هایی برای یک چهارشنبه‌سوری ایمن
سرپرست گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان در خصوص برگزاری ایمن چهارشنبه‌سوری و نحوه رسیدگی به بیمار دچار سوختگی توصیه‌هایی ارائه کرد.

دکتر سیما اورنگ با تاکید بر لزوم پیشگیری از مواجهه با خطرات ناشی از  استفاده از مواد آتش‌زا در چهارشنبه‌سوری اظهار کرد: در این شب با ایجاد سر و صدای ناهنجار و مهیب، شادکامی را به تلخی تبدیل نکنیم و با رعایت برخی نکات چهارشنبه‌سوری ایمن و شاد داشته باشیم.

وی با بیان اینکه قطع عضو ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر ناشی از استفاده از مواد آتش‌زا است، افزود: اصابت ترکش‌های ناشی از انفجار مواد محتـرقه به چشم، باعث بروز آسیب‌هـایی در ناحیه پلـک و چشم و گاهی حتی به نابینایی ختم می‌شود.

سرپرست  گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان گفت: از قرار دادن لوازم کهنه و اضافی در سطل‌های مکانیزه و جمع‌آوری زباله در روزهای آخر سال و نزدیک چهارشنبه‌سوری باید خودداری شود و تا جایی که ممکن است برای روشن کردن آتش از محل‌های تعیین شده توسط شهرداری منطقه استفاده شود.

اورنگ با بیان اینکه خانواده‌ها در چهارشنبه‌سوری فرزندان‌شان را با خطر تنها نگذارند، عنوان کرد: حضور والدین شاغل در روز چهارشنبه‌سوری، زودتر از زمان همیشگی برای کنترل و نظارت بر فرزندان توصیه می‌شود و بهتر است در برگزاری آیین باستانی چهارشنبه‌سوری، با فرزندان‌شان مشارکت کنند.

وی گفت: از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را در روز چهارشنبه‌سوری، رعایت نمی‌کنند، جدا پرهیز شود و باید مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بود و در صورت لزوم مراتب به پلیس ۱۱۰ اطلاع داده شود.

سرپرست گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه باید از پریدن روی آتش به خصوص با چادر، مانتو و یا لباس‌های گشاد اجتناب شود، بیان کرد: کبریت و مواد آتش‌زا مانند بنزین، الکل به خصوص در روزهای آخر سال و چهارشنبه‌سوری از دسترس کودکان و افراد نابالغ دور شود.

وی افزود: اغلب کودکان کبریت، ترقه و مواد آتش‌زا را در نقاط غیر قابل دید مثل انباری، داخل کمد و وسایل شخصی خود مخفی می‌کنند بنابراین توصیه می‌شود در این ایام، این محل‌ها و دیگر فضاهای خانه بررسی شوند.

اورنگ توصیه کرد: در صورتی خرید ترقه‌ها و فشفشه‌ها و دیگر وسایل آتش‌بازی باید این وسایل از فروشنده‌های مجاز و معتبر تهیه و به برچسب آن‌ها توجه و از بی‌خطر بودن آن اطمینان حاصل شود.

وی افزود: همچنین از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش‌بازی حتی وسایل و مواد استاندارد در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی خودداری شود. از مواد محترقه و منفجره، ترقه و فشفشه دست‌ساز نیز استفاده نشود.

سرپرست گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان گفت: هرگز مواد محترقه در جای گرم به خصوص داخل یا در مجاورت موتورخانه انبار، ظروف شیشه‌ای یا فلزی قرار داده نشود. در نزدیک محل ایجاد آتش نیز از وجود آب یا دیگر مواد خاموش‌کننده آتش نیز باید اطمینان حاصل شود.

وی افزود: از پرتاب کردن مواد آتش‌زا مثل فشفشه، بالن و دارت روی درختان، پشت بام‌ها و منابع سوخت، پنجره آپارتمان، پشت‌بام و بالکن به خیابان جدا خودداری شود.

اورنگ گفت: از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش‌بازی در منزل، زیر زمین و محل کار و حمل مواد محترقه و آتش‌گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جدا خودداری شود. مواد آتش‌بازی (منفجره و محترقه) نیز به طرف افراد دیگر پرت نشود. از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمان‌ها که موجب آسیب رساندن و بد منظره کردن آن‌ها و نمای شهرمان می‌شود نیز خودداری شود.

وی بیان کرد: توصیه می‌شود از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال این وسایل در واحدهای مسکونی و پارکینگ و ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت و بنزین روی آتش روشن جدا خودداری شود.

سرپرست گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه باید تنها در فضای باز از فشفشه و ترقه استفاده شود، افزود: هنگام استفاده از فشفشه، دست‌ها باز نگهداشته و از جلوی صورت دور باشند تا فرد دچار سوختگی نشود. همچنین تماشاچیان معمولا در خطر اصابت ترکش‌های ترقه‌ها و مواد منفجره هستند بنابراین در تیررس ترکش‌ها قرار نگیرند.

وی افزود: از انداختن مواد تحت فشار (مانند کپسول‌ها، اسپری حشره‌کش و …)، وسایل شیشه‌ای مانند آمپول و قوطی‌های فلزی به درون آتش نیز جدا پرهیز شود. در صورت روشن کردن آتش توصیه می‌شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند بنزین، نفت و الکل جدا خودداری شود.

اورنگ گفت: همچنین برای روشن کردن آتش از محل‌هایی استفاده شود که امکان سرایت به جاهای دیگر وجود نداشته باشد. در نزدیکی پمپ بنزین‌ها و وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختنی هستند نیز آتش‌بازی نشود.

وی افزود: با مشاهده خرید و فروش مواد محترقه غیر استاندارد به هر شکل، سریع مامورین نیروی انتظامی یا پلیس ۱۱۰ را در جریان قرار دهید.

سرپرست گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان  گفت: از ایجاد آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست‌های برق یا ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و پارکینگ‌های عمومی پرهیز شود. همچنین در این ایام از پارک اتومبیل در کوچه‌ها و معابر تنگ خودداری شود زیرا آتش‌بازی در نزدیکی آن‌ها، این وسایل را به بمبی تبدیل می‌کند که چاشنی انفجار آن کشیده شده است.

وی با بیان اینکه وجود یک کپسول آتش‌نشانی و جعبه کمک‌های اولیه در نزدیک محوطه آتش ضرروی است، عنوان کرد: در هر زمان تنها یکی از مواد محترقه و منفجره روشن شود و همزمان تعداد زیادی از آن‌ها باهم آتش زده نشود. ترقه‌ها و فشفشه‌های عمل نکرده نیز مجددا روشن نشوند.

اورنگ گفت: در پایان شب چهارشنبه‌سوری، بقایای مواد آتش‌بازی نیز به سرعت جمع‌آوری و حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر شود سپس روی آن یک سطل آب ریخته شود و قبل از ترک محل، حتماً از خاموش شدن آتش مطمئن شوید.

وی با اشاره به نحوه رسیدگی به فرد دچار سوختگی بیان کرد: محل سوختگی فرد مصدوم با آب سرد و تمیز، حداقل به مدت ۱۰ دقیقه شسته و کمربند و زیورآلات و وسایل تنگ و فشارنده از بدن خارج شود.

سرپرست گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت خوزستان افزود: در صورت مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده، ضمن حفظ خونسردی از مالیدن مواد غیر بهداشتی مثل خمیر دندان، سیب زمینی، روغن و گذاشتن یخ روی محل سوختگی خودداری شود و فرد هر چه سریعتر به مرکز درمانی منتقل و در صورت شدت مصدومیت با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته شود.

وی بیان کرد: اگر لباس مصدوم روی عضو سوخته را پوشانده، باید از بدنش خارج شود و اگر لباس به پوست ناحیه سوخته چسبیده است باید دورتادور آن را تا محل چسبیده به بدن قیچی کرد.

اورنگ تصریح کرد: در صورتی که چشم در اثر اصابت ترکش‌های ناشی از انفجار مواد محترقه آسیب دیده است، از قراردادن دستمال، پنبه یا گاز روی چشم خودداری شود. در صورت بروز سوختگی از دویدن خودداری شود و باید بلافاصله روی زمین غلت خورد. از پتو برای خاموش کردن فردی که لباسش آتش گرفته استفاده شود و هرگز از کپسول آتش‌نشانی برای خاموش کردن مصدوم، استفاده نشود.

وی بیان کرد: همچنین در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه‌ای، ضمن حفظ خونسردی، در اسرع وقت با سامانه سازمان آتش‌نشانی (۱۲۵) تماس گرفته و نوع حادثه و نشانی دقیق محل حادثه اطلاع داده شود.

لینک کوتاه : https://behinkhabar.ir/?p=1080

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
آموزش و پرورش خوزستان اجتماعی اخبار اندیکا اخبار اهواز اخبار ایران اخبار خرمشهر اخبار خوزستان اخبار شوش اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان استانداری خوزستان اقتصاد اهواز ایران تیم_شهید_علی_مدد_طاهری خوزستان دانشگاه شهید چمران اهواز دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دکتر حبیب حی‌بر دکتر سید محمد علوی سازمان آب و برق خوزستان سازمان جهاد کشاورزی خوزستان شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی شرکت لوله‌سازی اهواز علی خنیفر علی قربانی فولاد اکسین فولاد اکسین خوزستان مجلس شورای اسلامی محمد سبزه زاری محمد سبزه‌زاری محمد کعب عمیر محمد کعب‌عمیر مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی مدیرکل هواشناسی خوزستان مذهبی مرکز بهداشت خوزستان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هواشناسی خوزستان ورزش وزارت آموزش و پرورش پیشرفت_ایران پیشرفت_خوزستان کوروش مودت