تاریخ : جمعه, ۴ خرداد , ۱۴۰۳ Friday, 24 May , 2024
7

خوزستان، خاکی و سردرگم / شهرها درگیر گرد و غبار شدید

  • کد خبر : 2254
  • ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۱
خوزستان، خاکی و سردرگم / شهرها درگیر گرد و غبار شدید
از صبح امروز استان خوزستان تحت تاثیر گرد و غبار با غلظت بالا بوده است؛ غلظت خاک در اهواز تا ۲۲ برابر حد مجاز نیز رسید و هواشناسی نیز اعلام کرد که این وضعیت تا ساعات بعد از ظهر ادامه خواهد داشت.

هر چند کارگروه اضطرار مقابله با آلودگی هوا صبح امروز (۵ اردیبهشت‌ماه) تشکیل شد اما تصمیمی برای اعلام تعطیلی مدارس و ادارات گرفته نشد. این در حالی است که روز گذشته اداره‌کل مدیریت بحران خوزستان با اشاره به پیش‌بینی هواشناسی، هشدار سطح نارنجی صادر کرده بود.

ادامه وقوع طوفان‌های لحظه‌ای در خوزستان

محمد سبزه‌زاری مدیرکل هواشناسی خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: ورود سامانه بارشی و بالا بودن ضرایب ناپایداری تا اواخر هفته به ویژه امروز و فردا به تناوب سبب رگبار و رعد و برق به ویژه در مناطق شرقی و شمالی، در نقاط مستعد بارش تگرگ، در بعضی ساعات وزش باد شدید، طوفان‌های لحظه‌ای، خیزش گرد و خاک به ویژه در مناطق غربی، جنوبی و مرکزی خواهد شد.

وی افزود: شمال خلیج فارس نیز امروز مواج خواهد بود.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: در شبانه‌روز گذشته امیدیه با ۳۷.۹ و ایذه با ۱۴.۸ درجه سانتیگراد به ترتیب گرمترین و خنکترین نقاط استان خوزستان گزارش شده‌اند. در این مدت تغییرات دمای اهواز بین ۳۶ و ۲۳.۹ درجه سانتیگراد رسیده است.

آشوب جوی در خوزستان/ تشکیل کارگروه اضطرار مقابله با آلودگی هوا

محمدجواد اشرفی دبیر کارگروه اضطرار آلودگی هوای خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا‏، با اشاره به وضعیت وقوع گرد و غبار در خوزستان گفت: این وضعیت در پی آشوب جوی که غیرقابل پیش‌بینی بوده ایجاد شده است؛ روز گذشته در آبادان و خرمشهر نیز این شرایط ایجاد و شاهد کاهش دید افقی بودیم اما سریعا این وضعیت رفع شد.

وی افزود: تا ساعت ۸ صبح شرایط اهواز خوب بود اما به صورت ناگهانی وضعیت تغییر کرد.

اشرفی با بیان اینکه کارگروه اضطرار مقابله با آلودگی هوا در حال برگزاری است‏، گفت: هنوز تصمیمی برای تعطیلی اتخاذ نشده اما در حال بررسی هستیم و در صورت تعطیلی سریعا موضوع اطلاع‌رسانی می‌شود.

خوزستان، خاکی و سردرگم / شهرها درگیر گرد و غبار شدید
گرد و غبار امروز اهواز

۱۲ شهر خوزستان درگیر گرد و غبار شدید

شهریار عسگری مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه ۱۲ شهر خوزستان درگیر گرد و غبار شدید هستند، در خصوص میزان آلاینده‌های پدیده گرد و خاک امروز اظهار کرد: در پی وقوع گرد و غبار در استان خوزستان، طبق آخرین اندازه‌گیری‌ها تا ساعت ۹ صبح امروز (۵ اردیبهشت‌ماه) میزان ذرات ریزگردها در هوای اهواز ۹۱۳ میکروگرم در متر مکعب بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه میزان مجاز آلاینده‌ها در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است، غلظت گرد و غبار در اهواز به بیش از ۶ برابر حد مجاز رسیده است.

عسگری بیان کرد: بر اساس آخرین اندازه‌گیری‌ها تا ساعت ۸ صبح امروز  میزان ذرات ریزگردها در هوای آبادان ۱۷۵۱ و خرمشهر ۱۷۶۳ میکروگرم در متر مکعب بوده است بدین ترتیب غلظت گرد و غبار در این شهرها به بیش از ۱۱ برابر حد مجاز رسیده است.

افزایش غلظت خاک در خوزستان در ساعات آینده

محمد سبزه‌زاری مدیرکل هواشناسی خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا‏ با اشاره به وقوع گرد و غبار شدید در اهواز و دیگر شهرهای استان خوزستان در صبح امروز اظهار کرد: ماندگاری گرد و غبار در خوزستان حداقل تا چهار پنج ساعت دیگر ادامه دارد.

وی افزود: میزان غلظت گرد و غبار نیز در حال افزایش است بنابراین در ساعات آینده غلظت گرد و غبار بالاتر می‌رود.

سبزه‌زاری گفت: بر اساس اطلاعیه‌ای که از روز جمعه (۲ اردیبهشت‌ماه) صادر شد، اعلام کردیم که تا اواخر روز سه‌شنبه پتانسیل ایجاد چنین شرایطی وجود دارد؛ هر چند نمی‌توان به صورت دقیق نقطه درگیر گرد و غبار را اعلام کرد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: پیشنهاد تعطیلی داده شده اما تصمیم‌گیری در این زمینه در دست ما نیست.

خوزستان، خاکی و سردرگم / شهرها درگیر گرد و غبار شدید
گرد و غبار امروز اهواز

غلظت خاک اهواز، بیش از ۲۲ برابر حد مجاز

شهریار عسگری مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص میزان آلاینده‌های پدیده گرد و خاک امروز اظهار کرد: در پی وقوع گرد و غبار در استان خوزستان، طبق آخرین اندازه‌گیری‌ها تا ساعت ۱۰ صبح امروز (۵ اردیبهشت‌ماه) میزان ذرات ریزگردها در هوای اهواز ۳۳۷۲ میکروگرم در متر مکعب بوده است.

وی افزود: با توجه به اینکه میزان مجاز آلاینده‌ها در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر مترمکعب است، غلظت گرد و غبار در اهواز به بیش از ۲۲ برابر حد مجاز رسیده است.

وی افزود: بدین ترتیب غلظت گرد و غبار در شادگان بیش از ۱۰ برابر حد مجاز، ماهشهر بیش از هشت برابر حد مجاز، شوش بیش از شش برابر حد مجاز، بندر امام(ره) بیش از پنج برابر حد مجاز، سوسنگرد بیش از چهار برابر حد مجاز، رامشیر و حمیدیه به بیش از سه برابر حد مجاز رسیده است.

خوزستان، خاکی و سردرگم / شهرها درگیر گرد و غبار شدید
گرد و غبار امروز اهواز

آمادگی ارائه خدمات پیش بیمارستانی در گرد و غبار خوزستان

وحید شعبانی سرپرست جمعیت هلال احمر خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به شرایط نامساعد جوی و بروز پدیده گرد و خاک شدید در استان خوزستان، تیم‌های امداد و نجات این جمعیت در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.

وی با اشاره به امکان بروز مشکلات تنفسی برای خوزستانی‌ها و افزایش ماموریت‌های اورژانس، افزود: تیم‌های عملیاتی این جمعیت آمادگی دارند تا در صورت اعلام نیاز دانشگاه‌های علوم پزشکی، به پشتیبانی از تیم‌های فوریت‌های پزشکی برای پوشش عملیات‌های پیش بیمارستانی و انتقال متاثرین از گرد و غبار به مراکز درمانی بپردازند.

هوای دو شهر خوزستان در وضعیت “بسیار ناسالم”

شهریار عسگری مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت هوای شهرهای خوزستان، اظهار کرد: طبق آخرین اندازه‌گیری‌ها تا ساعت ۱۱ صبح امروز (۵ اردیبهشت‌ماه) شاخص کیفی هوای اهواز ۲۵۶‏، خرمشهر ۲۲۷، شادگان ۱۹۱ و ماهشهر ۱۵۷ بوده است.

وی افزود: صبح امروز وضعیت هوای شهرهای اهواز و خرمشهر در وضعیت بسیار ناسالم و شهرهای ماهشهر و شادگان در وضعیت ناسالم قرار داشته است.

مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: در این مدت هوای شوشتر، شوش، سوسنگرد، آبادان، حمیدیه، اندیمشک، بندر امام(ره) و دزفول نیز برای گروه‌های حساس ناسالم بوده است.

لینک کوتاه : https://behinkhabar.ir/?p=2254

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
آموزش و پرورش خوزستان اجتماعی اخبار اندیکا اخبار اهواز اخبار ایران اخبار خرمشهر اخبار خوزستان اخبار شوش اداره‌کل آموزش و پرورش خوزستان اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان استانداری خوزستان اقتصاد اهواز ایران تیم_شهید_علی_مدد_طاهری خوزستان دانشگاه شهید چمران اهواز دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز دکتر حبیب حی‌بر دکتر سید محمد علوی سازمان آب و برق خوزستان سازمان جهاد کشاورزی خوزستان شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی شرکت لوله‌سازی اهواز علی خنیفر علی قربانی فولاد اکسین فولاد اکسین خوزستان مجلس شورای اسلامی محمد سبزه زاری محمد سبزه‌زاری محمد کعب عمیر محمد کعب‌عمیر مدیر روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی مدیرکل هواشناسی خوزستان مذهبی مرکز بهداشت خوزستان معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هواشناسی خوزستان ورزش وزارت آموزش و پرورش پیشرفت_ایران پیشرفت_خوزستان کوروش مودت