بهین خبر

سه شنبه 30 دی 1399
دسته بندی: آموزش
کد خبر: 318

در نشست روسای پارک های علم و فناوری مطرح شد؛

پارک‌های علم و فناوری، ناجی امروز جوانان بیکار

در نشست روسای پارک های علم و فناوری به میزبانی پارک ملی علوم وفناوری های نرم وصنایع فرهنگی وابسته به جهاددانشگاهی مطرح شد: یکی از مهمترین رسالت های پارک های جامع استانی اهتمام به تشکیل و تقویت و توسعه مراکز رشد و نوآوری در شهرستان های مختلف یک استان است. این فرآیند می تواند به جوانان تحصیل کرده شهرستان ها کمک شایانی در کسب و کارهایشان کند.

نشست روسای پارک های علم و فناوری به میزبانی پارک ملی علوم وفناوری های نرم وصنایع فرهنگی وابسته به جهاددانشگاهی با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، دکتر مهدی کشمیری قائم مقام معاون پژوهش و فناوری در امور فناوری و مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری و دیگر روسای پارک های علم و فناوری در سراسر کشور برگزار شد.

رییس جهاددانشگاهی در این نشست با اشاره به اهمیت تاثیرگزاری پارک‌های علم و فناوری در توسعه صنعتی کشور اظهار کرد: ابتدا باید گفت، حمایت هایی که منجر به محصول خروجی از پارک های علم و فناوری می شود باید بسیار بیشتر از شرایط کنونی باشد؛ چراکه کشورمان دارای نیروی انسانی استانداردی است،برخلاف اینکه مهاجرت نخبگان به شدت رو به افزایش است اما هنوز افرادی را داریم که می توانیم بر اساس دانش و تجربه های آنان در راستای آبادانی کشور گام برداریم.

وی بیان کرد: به لحاظ حوزه ای در علوم گوناگون غنی هستیم و دانشگاه های ما در اغلب حوزه های علمی می توانند خلق فناوری کنند؛ اما ما هنوز تصمیم نگرفتیم که آیا توسعه اقتصادی را باید در کشور ارج دهیم؟ یا به آن نوع توسعه اقتصادی که بر پایه علم و فناوری خودمان است بها دهیم؟

دکترطیبی گفت: به اعتقاد من اصل این است که توسعه اقتصادی باید مبنی بر علم و فناوری بومی هر کشوری باشد و ما با اینکه زمینه های رسیدن به چنین امکانی را داریم، متاسفانه هنوز اراده کافی در کشور ما برای رسیدن به چنین توسعه ای صورت نگرفته است. در حقیقت اقتصاد ما باید متکی بر تولید و تولیدمان هم باید متکی بر علم و فناوری باشد.

رییس جهاددانشگاهی تاکید کرد: به اعتقاد من زحمت های زیادی در این راستا کشیده شده است و تعداد پارک ها و مراکز رشد به اندازه کافی وجود دارد؛ حال باید کاری کنیم که از این زیرساخت ها خوب استفاده شود و بنابر مصالح ملی کشور باید اقتصاد ما دانش بنیان باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اساس اقتصاد یک کشور را توسعه صنعتی شکل می دهد به همین دلیل پارک های علم و فناوری هم باید در این راستا تلاش خود را چند برابر کنند تا در روند توسعه صنعتی نقش موثری را ایفا کنند.

رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی نیز در این نشست گفت: در سال 1397 وقتی  خواهان توسعه و گسترش پارک های علم و فناوری در حوزه هنر و فرهنگ شدیم، در ابتدا راه سختی را پیش رو داشتیم چراکه توجیه اینکه فرهنگ و هنر هم می تواند وارد بخش فناوری شود، امر دشواری بود. اما به یاری  خداوند و همیاری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این امر تحقق پیدا کرد.

وی افزود: همواره برای من که نزدیک به چهل سال در عرصه فرهنگ و هنر کشور فعالیت می کردم بسیار دردآور بود که فرهنگ را همیشه در جایگاه کمک بگیر می دیدم و سال ها با این پرسش مواجه بودم که آیا در تمامی دنیا هم فرهنگ مصرف کننده است یا خیر؟ این بود که تلاش کردیم در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی، هنر و فرهنگ را به عنوان یک نیروی مولد اقتصادی در نظر بگیریم.

دکترایمانی خوشخو تصریح کرد: خوشبختانه در این مدت کوتاه با حمایت هایی که انجام شد توانستیم به وضوح نشان دهیم که فرهنگ می تواند یکی از بخش های مولد در کشور باشد و توانستیم زمینه های آن را هم فراهم کنیم که البته کار سختی بود و باید به این سختی ها چیره شویم.

رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی گفت: تاکید اصلی ما در بحث صنایع خلاق و فرهنگی بر سه موضوع مهم هنری و فرهنگی است که این سه محور عبارت است از؛ هنر های تجسمی؛ گردشگری میراث فرهنگی و همچنین طراحی در زمینه گرافیک، مد و لباس و غیره.

به گفته دکتر ایمانی خوشخو، امروزه نزدیک به 800مولد زیر چتر پارک هستند ؛ همچنین طرح های بزرگی را در دست داریم که در حال توسعه و گسترش آن هستیم.

وی با اشاره به اهمیت موسیقی و حمایت هایی که این مجموعه از این شاخه هنری دارد، گفت: تمام خلاقیت هایی که در حوزه موسیقی وجود دارد چه ساخت سازهای مختلف و چه ایده هایی که در زمینه آهنگ سازی است از سوی پارک حمایت می شود و  ما با تشکیل کمیسیون های تخصصی برای هدایت کسب و کارها و مولدهای فرهنگی توانستیم جانی تازه به برخی فعالیت های هنری و به ویژه موسیقی داشته باشیم.

رییس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی هدف از تشکیل بنیادها را در این مجموعه حمایت از کسب و کارها دانست و گفت: برای رها نشدن کسب و کارها  از شیوه تشکیل بنیاد استفاده کردیم و بر این اساس امروزه سه بنیاد در پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی فعال است که شامل بنیاد کسب و کارهای دیجیتال، کسب و کارهای حقوقی و کسب و کارهای موسیقی